Gyöngyékszerek, gyöngykötött viselet-kiegészítők

Január 7.: St. Distaff ünnepe

egy nő guzsalyt tart a bal kezében, jobb kezével az orsót pörgetve fonalat fon

Annak ellenére, hogy a fonószentek kevésbé ismertek, mint a szövő istenségek, a fonóknak is megvannak a védőszentjeik. (Az ókori görögöknél például a takács Athéné sokkal híresebb volt, mint a fonó Clotho.)

De mégsem hallottál még sose St. Distaffról?

Ne csodálkozz rajta! A szentek kalendáriumában nem is fogsz ráakadni. Hiszen sosem volt ilyen élő személy, de még csak mesebeli alak sem.

Akkor hogy is van ez?

A distaff egy angol szó, magyarul guzsaly. Ez az az eszköz (többnyire kb. méteres, felül hegyes vagy elágazó, sokszor faragásokkal díszített, esetenként talppal is ellátott rúd), amire a kézi fonásnál felkötik a megfonandó szöszt. Ezt a fonó a bal hóna alá, illetve a csípőjéhez szorítja (vagy a talpas változatot lábaival a talpra lépve a földhöz rögzíti). A jobb kezével húzva, és sodorva a szöszt, a szintén jobb kezével pörgetett orsóra feltekeri a megfont fonalat.
Természetesen a magyar lányok, asszonyok is használták. Néhány változatuk az alábbi ábrán látható.

Különböző guzsalyok a Magyar néprajzi lexikon ábráján
Különböző guzsalyok a Magyar néprajzi lexikon ábráján

Most már sejted a megoldást?

Tulajdonképpen egy középkori angol tréfáról van szó. A karácsonyt követő 12. nap (vízkereszt, a három királyok ünnepe) után ezen a napon kezdtek a lányok, asszonyok visszatérni a szokásos mindennapi tevékenységeikhez. A női munkák egyik jelképezője a fonáshoz használt guzsaly amiről viccesen elnevezték ezt a napot. Egy kicsit ünneppé lényegítve annak ellenére, hogy a hivatalos ünnepkörön kívül esett.

Sok esetben – mint például az idén is – St. Distaff megelőzte a „szántó hétfőt” (ha angolul keresnél rá: Plough Monday), vagyis a vízkeresztet követő első hétfőt (ami az idén január 13-a, de legkorábban szintén január 7-dikére, legkésőbb január 15-dikére eshet), amikor hagyományosan az ezt megelőző vasárnap az emberek munkájáért, szerszámaiért és természetesen a termőföldekért mondott imákat követően mindenki teljes erőbedobással tért vissza a munkájához.

További érdekesség

Mivel a guzsaly az orsóval együtt központi eszköze volt annak, amit akkoriban „női munkának” tekintettek: a gyapjú vagy len fonása (angolul: spinning), hogy a szövéshez szükséges szálat elkészítsék. A rokka feltalálása előtt ritka eset volt, ha sikerült olyan nőt találni, aki nem tudta, hogyan használja őket.
Ebből ered a spinster szó, amely egykoron elismert jogi kifejezés volt Angliában a hajadon nő leírására. A „lándzsa oldal” (spear side) és a „guzsaly oldal” (distaff side) is jogi meghatározások voltak, hogy megkülönböztessék a fiú- és a lánygyermekek öröklését.

Bolonyai parasztlány guzsallyal Jean-Baptiste Greuze, francia festő rajza (1755), Metropolitan Múzeum

Manapság

A közösségi oldalakon egyre többször jelenik meg a fonáshoz, fonalakhoz, kötéshez-horgoláshoz kapcsolódó oldalakon, csoportokban komoly vagy vicces formában St. Distaff megünneplésére szóló felhívás. Workshopokat tartanak, vagy egyszerűen csak néhányan összejönnek a fonalrajongók, hogy közösen hódoljanak szenvedélyüknek.

Mivel ez a nap a hamvazó szerdáig tartó farsang kezdete is, ne feledkezzünk meg arról se, hogy régen a fonóban a munka mellett lehetőség adódott a fiataloknak a szoros szülői felügyelet nélküli találkozásra, párválasztásra. Különösen érvényes volt ez az adventi elcsendesedést követő és a nagyböjtöt megelőző farsangi időszakra.

Szolgálati közlemény:

Ha hasznosnak találtad ezt a cikket, és ha van olyan ismerősöd, akit érdekelhetnek az itt szereplő információk, előre is köszönöm, ha megosztod vele.
A Nemesházi Gyöngymanufaktúra elérhető már az Instagramon is.
Kísérd figyelemmel a Pinterest-tábláinkat, érdemes.
Videóinkat megnézheted a Nemesházi Gyöngymanufaktúra YouTube-csatornáján .
Ha kérdésed van a cikkel (vagy más, gyöngyfűzős-gyöngykötős témákkal) kapcsolatban, felteheted itt, a bejegyzés végén a kapcsolati űrlap segítségével, vagy a Nemesházi Gyöngymanufaktúra Facebook-oldalán keresztül is. Ha a Facebook-oldal kedvelőjeként a “Követed” gombra kattintva kiválasztod a “Megjelenítés elsőként” opciót biztosan nem maradsz le az új blogcikkekről sem.

«
»
Tags:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük